Havayolu şirketlerinde kış saati tedirginliği
Anasayfa Havayolu şirketlerinde kış saati tedirginliği

Havayolu şirketlerinde kış saati tedirginliği

Sefer saatlerinde değişikliğe giden şirketler, uygulama nedeniyle yaşanabilecek mağduriyetlerin hem prestij hem de maddi kayba neden olacağını söyledi. 25 Ekim Pazar günü yürürlüğe girmesi planlanan kış saati uygulaması, 4 Ekim'de Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile 8 Kasım'a ertelenmişti. Havayolu şirket yetkilileri, alınan kararın özellikle dış hat uçuşlarında ciddi sıkıntı oluşturacağına dikkat çekti. Sefer saati değişikliğinden haberdar olmadığından uçuşunu kaçıran yolculara ikram ve konaklama hizmeti sunacaklarını ifade eden yetkililer, uygulama yüzünden yolcuların mağduriyet yaşayacağını, kendilerinin ise ciddi maddi kayba uğrayacağını dile getirdi.

THY, kış saati uygulamasının ertelenmesi nedeniyle 25 Ekim ile 8 Kasım arasındaki uçuşlarda bazı değişikliğe gitti. Türkiye varışlı ve kalkışlı seferlerde, yaz tarifesinde yer alan Türkiye saatine göre bir saat geç uygulanacağını açıklayan THY, Türkiye dışı kalkış ve varışlı seferlerin mahalli saatlerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmayacağını duyurdu. Şirket ayrıca 1 Kasım seçim tarihinin belirlendiği dönemden önce bilet alan yolculara kolaylık sağlayabilmek amacıyla 30 Ağustos ve öncesinde düzenlenen Türkiye çıkışlı ve varışlı dış hat ve iç hat biletler için 25 Ekim-8 Kasım arasındaki tüm uçuşlardaki Türk vatandaşı yolcuların, 14 Ekim'e kadar işlem yapılması şartıyla ücret kurallarına bakılmaksızın rezervasyon ve parkur değişikliğinin ücretsiz yapılacağını açıkladı.

Grup şirketleriyle yurtiçinde 31, yurtdışında 66 olmak üzere 39 ülkede 97 noktaya tarifeli sefer düzenleyen Pegasus Havayolları ise iç hat uçuşları ile Türkiye çıkışlı dış hat uçuşlarındaki sefer saatlerini, 25 Kasım-8 Ekim arasında 1 saat ileriye alacak. Şirket, uçuşunu kaçıran yolcuların mağduriyetinin giderilmesi ve operasyonların aksamaması amacıyla havalimanlarında özel ekip oluşturacak. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı merkezli uçuş düzenleyen şirket, kasımın ilk haftasında düzenleyeceği gece uçuşlarında da ayrı bir sorunla karşı karşıya kalabilir. Pist çalışmaları nedeniyle saat 01.00 ile saat 05.00 arasında kapalı tutulan havalimanı, Kurban Bayramı yoğunluğu nedeniyle ekimde tüm gün uçuşlara açılmıştı. Ancak yürütülen çalışmalar nedeniyle havalimanının kasımda gece uçuşlarına açık tutulup tutulmayacağı ise henüz netlik kazanmadı. Bu yüzden havalimanının kasımda gece uçuşlarına kapalı tutulması da şirkete ayrı bir yük getirecek.

Atlasglobal Havayolları ise 25 Ekim-8 Kasım arasındaki uçuşlarda herhangi bir saat değişikliğine gitmeyecek. Onur Air ve Borajet, SunExpress Havayolları gibi şirketler ise bu konuda henüz bir planlama yapmadı.

Bakanlar Kurulu kararı ile yaz saati uygulaması kapsamında gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarrufu için saatler 29 Mart'ta 03.00'ten itibaren 1 saat ileri alınmıştı. Bu karara göre, 25 Ekim'de yaz saati uygulamasının sona ermesi ve saatlerin 04.00'ten itibaren 1 saat geri alınması gerekiyordu. Yapılan yeni düzenleme doğrultusunda yaz saati uygulaması, 1 Kasım'da yapılacak genel seçimler nedeniyle 8 Kasım'da sona erecek ve saatler 04.00'te 03.00'e alınacak.

İletişimclose

Uçak Bileti satın almak ve rezervasyon işlemleri yapmak için 7/24 müşteri temsilcilerinize web sitemizdeki telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır. Yazılım ve Tasarım : Taksim Yazılım