Ağrı Uçak Bileti Al

Ağrı Şehir Rehberi

Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan Ağrı, adını Ağrı Dağı'ndan almıştır.  Orta Asya'dan gelen kavimlerin Anadolu'ya girişleri sırasında bir geçiş köprüsü olan Ağrı, bu sebeple birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.  Fakat medeniyetlerin Ağrı'yı bir geçiş kapısı olarak görmelerinden dolayı, Ağrı’da çok köklü bir uygarlık oluşmamaktadır. Kuzeye ve kuzeydoğuya yolları üzerinde inşa edilen kaleler, buraya yapılan seferlerin önceden planlandığını göstermektedir.

Tevrat'ta adı geçen Ararat Dağı ve ülkesinin, Ağrı ve çevresinin olduğu düşünülmesinden dolayı Ağrı'ya batılılar tarafından Ararat da denilmektedir. Ayrıca, 5165 m. Yüksekliğe sahip Türkiye'nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı il sınırlarındadır.

Ağrı’da gezilecek yerler.

Ağrı Meteor Çukuru

Dünya’nın en büyük ikinci meteor çukuru, 1892 senesinde bu noktaya bir göktaşı düşmesiyle oluşmuştur. Ancak zamanla, dünyanın en büyük ikinci meteor çukuru olma özelliğini bakımsızlık nedeniyle kaybediyor. 60 metre derinlikten, 35 metre derinliğe gelmiştir.

Pek çok yabancı turistin yoğun ilgisini gören bölge, turizm açısından önemli bir yerdir.

Avnik Kalesi

Tarihi kalıntının hakkında pek fazla bilgi bulunmamasına rağmen, tahminlere göre Urartu döneminde inşa edildiği düşünülmektedir. Günümüzde sadece temelleri kalmış olsa da görülmeye değer niteliktedir.

İshak Paşa Sarayı

Bir dağın yamacı üzerine bulunan ve müthiş manzaraya sahip İshak Paşa Sarayı, bir külliyedir. İshak Paşa Sarayı, Lale Devri'nin son anıt yapısıdır. Dünyanın ilk kaloriferli sistemin uygulanması ve tüm özellikleri ile dönemindeki sarayların en ünlülerinden olmuştur. Çolak Abdi Paşa tarafından yapımına başlanan saray, oğlu İshak Paşa tarafından 1784 yılında tamamlanmıştır.

Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi

Eleşkirt ilçesinde bulunan Güneykaya Kayak Merkezi, kış mevsiminde kayak tutkunları tarafından tercih edilen ve Türkiye kış turizmi için önemli bir bölgedir. Sezon’un Aralık-Nisan ayları arasında olduğu Güneykaya Kayak Merkezi'nde bir otel, iki günübirlik tesis ve bir kayak kulübü de bulunmaktadır. Burada kayak sporu malzemeleri kiralayabilir, kayak öğretmenlerinden özel ders alabilir ve yorgunluğunuzu atmak için konaklayabilirsiniz.

Doğu Beyazıt Kalesi

Yapım tarihi hakkında kesin bilgiye sahip olunmaması rağmen Urartu dönemine ait olduğu düşünülmektedir Doğu beyazıt Kalesi, Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı Devleti'nin himayesi altına girmiştir.

Ahmet Hani Türbesi

Ağrı şehrinin filozofları arasındaki Ahmet Hani'ye ait olan türbe, turistlerin gezip gördüğü bir yer olsa bile yerli halk tarafından da sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Beyazıt Eski Cami

Beyazıt Eski Camii'nin Yavuz Sultan Selim tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Beyazıt Eski Cami, Ağrı gezinizde görmeniz gereken yerler arasındadır.

Diyadin Kaplıcaları

Termal turizm açısından öneme sahip olan Diyadin Kaplıcaları, ismini bulunduğu ilçeden alır. Kaplıcalar Erzurum il merkezine ise 55 kilometre ve Ağrı il merkezine 60 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Diyadin Kaplıcalarında; sülfat klorür, kalsiyum, bikarbonat, ve karbondioksit bulunuyor.

Kaplıcalar, başta Romatizma olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.

Ağrı Dağı

Volkanik bir özelliğe sahip olan Ağrı Dağı, Türkiye'nin en büyük dağı özelliğini taşır. Her mevsim zirvesindeki erimeyen karlarıyla bilinen Ağrı Dağı, 5137 metrelik Atatürk zirvesi ve 3898 metrelik İnönü zirvesine sahiptir. Aynı zamanda Ağrı Dağı, farklı dillerde birçok isme sahiptir. Hem tırmanışlar yapılan hem kayak merkezi olan Ağrı Dağı, görenleri etkisi altına almaktadır.

Meya Mağaraları

Meya Mağaraları’nda, Değişik inançların izlerine sahip birçok tapınak, oda, mağaralar ve barınma yerleri bulunmaktadır. Odalar tehlikelerden korunmak için, kayalar üzerine inşa edilmiştir. İslam ve Yezidi mezarları ve Hz. Ali'nin atının ayak izleri olduğu tahmin edilen taşlar da bulunmaktadır.

Ağrı’da Ne Yenir?

Selekeli (saç kavurma)

Kuzu eti ve tereyağı kızartılarak üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek servis ediliyor.

Beyaz Bal

En iyisini Ağrı’da bulacağınız çiçek balı, çeşitli kokulardaki yayla çiçeğinden elde ediliyor.

Haşıl

Bulamaç şeklinde pişirilen Haşıl, üzerine sarımsaklı yoğurt gezdirilerek servis edilir.

Erişte

Evde yapılıp kesilen erişte ve yeşil mercimekle yapılıyor.

Kete

Mayalanmış hamurun, açılarak saç üzerinde pişirilmesiyle elde ediliyor. Yağlanarak kuru olarak tüketilen Kete, Ağrı yöresine meşhurdur.

Pişi Erdek

Süt ya da su ile mayalanarak hazırlanan hamur, kızgın yağda kızarıncaya kadar pişirilerek hazırlanıyor.

Hasude

Şerbetin içine un atılıp çırpıldıktan sonra tava da ateşte pişirilerek hazırlanan bir tatlı çeşididir.

Ayranaşı

Buğdayın kabuğu alındıktan sonra suda kaynatılıp üzerine ayran, nane ve doğranmış kabağın eklenip kaynatılmasıyla hazırlanıyor.

Çiriş Ketesi

Buğdağ unundan hazırlanan hamur, yufka şeklinde açıldıktan sonra içerisine Ağrı’da yetişen çiriş bitkisi konularak saçta pişirilmesiyle hazırlanıyor ve içine tereyağı dökülerek servis ediliyor.

Murtuğa

Helva şekline getirilene kadar; şeker, un ve sütün karıştırılmasıyla hazırlanıyor. Ayrıca, içine fındık ve ceviz içi konularak ta yenilebiliyor.

Hengel

Buğday unundan hazırlanan hamurun kare şeklinde kesilip, suda haşlanmasıyla hazırlanıyor. Üzerine Ağrı’ya ait Hengel sosu ya da sarımsaklı yoğurt koyarak yemeği tercih edebilirsiniz.

Ağrı Havalimanına Ulaşım

Ağrı Belediyesi otobüsleri, uçak saatlerine göre ayarlanmıştır ve yaklaşık olarak 3 TL’ye hizmet vermektedir.

Ağrı Havalimanı’ndan şehir merkezine taksiyle yaklaşık olarak 36 TL’ye ulaşım  sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, dilerseniz Ağrı Havalimanı araba kiralama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Ağrı tatil ve seyahatlerinizde bilet11.com web adresimizden alacağınız uygun fiyatlardaki uçak biletiniz ve otobüs biletiniz ile daha hızlı ve konforlu bir yolculuğun tadını çıkartabilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon işlemleriniz için 444 30 11 numaralı telefondan 7/24 hizmet veren müşteri hizmetlerimize bağlanabilirsiniz.

Ağrı Uçak Bileti

Ağrı uçak bileti almak Türkiye’nin en güvenilir uçak bileti arama sitesi bilet11.com ile artık çok daha kolay. Türkiye'nin her noktasından Ağrı uçak biletini en uygun fiyatla satın alın. 
 
İş seyahatleri, turistik geziler, tarihi yer ziyaretleri ve akraba ziyaretleri için en uygun Ağrı uçak biletini bilet11.com’dan kredi kartı, banka kartı ve havale yöntemi ile kolaylıkla satın alabilirsiniz. 
 
Bilet11.com’da Türk Havayolları (THY) Ağrı uçak bileti, Anadolu Jet Ağrı uçak bileti, Pegasus Ağrı uçak bileti, Onur Air Ağrı uçak bileti, Atlas Jet (Atlas Global) Ağrı uçak bileti ve tüm havayollarının Ağrı uçak biletlerini listeleyebilirsiniz. Ağrı uçak biletini listeledikten sonra istediğiniz Ağrı uçak bileti uçuşunu seçebilir ve 3D Güvenli Alışveriş yöntemi ile Ağrı uçak biletinizi çok kısa sürede, kullanıcı dostu uçak bileti sitemiz bilet11.com’dan alabilirsiniz. Bilet11.com sizler için tüm havayollarının Ağrı uçak bileti fiyatlarını karşılaştırarak en iyi seçeneği almanızı sağlar. 
 
Ağrı uçak bileti uçuş tarihleriniz net değilse ya da programınız esnek ise bilet11.com’da yer alan bilet fiyat grafiğini görüntüleyerek, en ucuz Ağrı uçak biletini hangi aylarda ya da hangi günlerde alabileceğinizi belirleyebilirsiniz. Bilet11.com’ dan yolculuğunuzun daha ekonomik ve daha keyifli hale getirecek yardımcı eklentiler sayesinde, en ucuz Ağrı uçak biletini satın alabilirsiniz.  
 
En uygun Ağrı uçak bileti için bilet11.com web sitesini kullanabilir ya da 444 34 97 numaralı telefonu ücretsiz arayıp Ağrı uçak bileti satın alabilirsiniz.

Dünyada Görülecek Çok Şey Var!

Yeni yerler keşfetmek ister misiniz?